fbpx
Glosy aktuálních témat

Jak to udělat snazší?

Před dvěma měsíci jsem ve zpravodaji poukazoval na neuklizené exkrementy po pejscích. Protože prosté brblání ničemu nepomůže, a nerad bych dostal nálepku morouse od mariášového stolu, podíval jsem se, jak to řeší jinde.

Někde prostě vyvěsí ceduli, kde se střídají slova jako je zákaz, pes, vstup, venčení. Někde přidají i slovo pokuta, nebo dokonce hlídky, které pokuty vybírají. Prostě nic, co byste chtěli.

Jinde se snaží být vtipní. Vyvěšují plakátky s malými dětmi, které si hrají s tím, co rodič překračuje. Nebo do exkrementů zapichují vlaječky s humornými motivy. Třeba s varováním před zaminováním nebo s fotkami politiků. Jenže poté, co si hromádku rozeberou mouchy, zůstávají v trávě rozmoklé vlaječky, a to taky nechcete.

Ve Střelicích se do znečištěných trávníků obuli žáci základní školy, kteří pod vedením paní ředitelky a pedagogů vyrobili cedulky s prosbami o sbírání po pejscích, za což všem patří velký dík. Zadání tvůrčí činnosti s přesahem do života obce si jistě zaslouží uznání, stejně jako odvaha mladých lidí se svým dílem doslova vyjít do ulic. Bohužel, hned druhý den se našli tací, kteří některé cedulky poničili. Doufejme, že to žáky do budoucna neodradí od podobných akcí.

A jak to udělat snazší? Někde se snaží pejskařům pomoci materiálně. Instalují odpadkové koše a přidávají k nim igelitové sáčky. To proběhlo i ve Střelicích. Jenže koše vzal čas a pytlíky rozjuchaní mládenci. Mimochodem, košů ve Střelicích není mnoho, takže by se určitě slušelo obec dovybavit. Ideálně nějakými odolnějšími modely.

Aby se nehrálo do karet těm, kteří používají role igelitových sáčků k futuristickému okrašlování ulic, lze vyjít pejskařům vstříc při úhradě poplatku za psa. Některé obce dávají slevu proti účtenkám za pytlíky. Časté je i přímo předání pytlíků. Obce, které si chtějí opravdu šplhnout, dávají zásobník s pytlíky na vodítko, aby je pejskaři nemuseli nosit po kapsách.

A co myslíte vy? Jak udělat sbírání po pejscích snazší? Pište na: strelicnik@gmail.com nebo na Facebook Střeličníku.

Napiště Váš komentář