fbpx
Ze Střelic

První zmínka o obci Střelice

Po přistěhování se do Střelic, mne zajímala historie obce a jejího okolí. Na hlavní stránce obce byl zápis o první písemné zmínce z roku 1375. Zápis v podstatě zůstává stejný, jen někdy se mění popis významných budov či organizací v obci.

Lze říci, že obce i města v této zemi, historicky počítají svůj vznik datem prvního zápisu na papíře, dřevě či kameni.
Ale ve Střelicích máme například originál dřevořezby významných autorů, ten je pověšen v zasedací síni obecního úřadu a je tam vyryt letopočet 1289. Možná bylo převzato číslo 89 z historie první pečeti obce z roku 1589, jen to bylo trošku upraveno.

To ale není vše, v nedávných měsících se na stránce obce v textu objevila informace, že Střelice byly v roce 1229 předány do pravomoci brněnského soudu českým králem Přemyslem Otakarem II.

Položme se tedy na otázku, proč již není na obecním úřadě pod sklem kopie tohoto převodu naší obce Střelice. To abychom mohli říci, že známe svou minulost, že to vědí naši občané a že to učíme naše děti. Je mnoho citátů, které vyjadřují vztah minulosti, současnosti a budoucnosti. O tu budoucnost jde.

Protože pokud platí rok 1375, tak již není mnoho času k přípravě důstojných oslav a realizace významných kroků obce pro tu brzkou budoucnost. Totiž to bude výročí 650 let již roku 2025.

Pokud je pravda o vzniku obce k datu roku 1289, tož oslava 750 let bude až v roce 2039. Byla-li by doložena historie obce v roce 1229, pak bychom slavili dokonce 800 let v roce 2029.

V každém kraji či zemi jsou pověsti, zveličující či přikrášlující časy minulé, ale my uveďme vše na pravou míru. Domnívám se, že posudek vyžádaný od odborníků a jasný výklad, by mohl přinést světlo do dějin obce. Tak, aby bylo navždy jisté, k jakému datu existuje první zmínka o naší obci Střelice.

Autor článku: Miroslav Hataš (cidea@seznam.cz).
Foto převzato z webu obce Střelice.

Napiště Váš komentář