fbpx
Z okolí

Tip k návštěvě pro děti i dospělé: náves Na Bahně v obci Bratčice 

Pokud rádi jezdíte na výlety (nejen) s 👨‍👩‍👧‍👦 dětmi, doporučujeme k návštěvě nově zrekonstruovanou náves v nedaleké obci Bratčice. Hlavním cílem letos dokončeného projektu byla obnova a nová výsadba zeleně na návsi, vč. revitalizace okolních ploch a vybavení areálu. 

Celá rekonstrukce zároveň dala vzniknout novému, veřejnosti přístupnému areálu Na Bahně, který obsahuje spoustu zajímavých prvků, dětských hřišť a také jedinečnou naučnou stezku s vodními prvky přímo na hladině vzniklého jezírka. Prostor lze nově využít také pro kulturní a sportovní akce a obec zde mj. pořádá závody dobrovolných hasičů. 

Pokud se vypravíte s dětmi, nezapomeňte jim vzít náhradní oblečení a žabky. Kromě vodních mlýnků, které představují nekonečnou zábavu, si mohou děti vyzkoušet i turbínu či vodotrysk přímo na hladině jezera nebo některé z dětských hřišť a prvků, které jsou součástí areálu. 

Pro dospělé bude výlet určitě příjemným odpočinkem v parném létě, neboť poskytuje dostatek stínu a příjemné klima. Na jednohektarovém pozemku obec 🌿 vysázela 39 stromů, 250 keřů a přes 6 tis. trvalek. 

Jezírko je napájeno 💦 dešťovou vodou z okolních objektů a zadrží až o 90 % více vody než dříve. Voda je navíc vsakována přímo v lokalitě a je také využívána pro závlahu nových výsadeb v okolí. 

Projekt rekonstrukce návsi Bratčice stál přibližně 1,6 milionů Kč a byl cca z ⅔ financován z fondů Evropské unie. Zajímavostí také je, že rekonstrukci prováděla společnost Ekostavby Brno, která má historicky návaznost také na obec Střelice. 

Celý projekt je natolik povedený, že byl nominován na cenu ⚜️ Adapterra Awards 2020 a stále pro něj můžete hlasovat. V průběžném hlasování se pohybuje na prvních třech místech, z našeho pohledu zaslouženě. 

Společně s návsí se také rekonstruoval 800 m dlouhý úsek vodního toku Lejtna v obci. Účelem stavby bylo zprůchodnění a stabilizace koryta opravou opevnění potoka v zastavěné části obce. Celková cena opravy koryta stála 7,4 mil. Kč a realizaci akce provedlo Povodí Moravy, s. p. na vlastní náklady.

Také ve Střelicích se dříve uvažovalo o vybudování přírodní vodní plochy. Jedna z myšlenek byla v údolí Bobravy, nebo u křižovatky Radostice / Tetčice, za Zámečkem. Soudě podle výhledu obecního rozpočtu se ve Střelicích v nejbližší době podobný projekt neplánuje. Pokud vás podobné projekty “baví”, doporučujeme také návštěvu koupacího biotopu v Říčanech nebo v Oslavanech. Ale o těch až někdy příště …  

‼️ Podívejte se na krátké video z areálu: https://www.facebook.com/ObecBratcice/videos/2670271476556451

‼️ Podívejte se na další fotografie (foto: Vojta Herout, www.vojtaherout.com):
https://www.adapterraawards.cz/cs/Hlasovani/Aktualni/Hospodareni-se-srazkami-Na-Bahne 

❓ Jak se tam dostanete?
🚗 Autem nebo na 🚲 kole: Střelice > Ořechov > Syrovice > Bratčice. Cesta trvá přibližně 20 / 60 minut. Navigace: https://mapy.cz/s/pukubodete 
🚌 Autobusem: využijte spojení autobusem 404/510 směr Modřice, přestupem tamtéž na bus 729512 27 směr Bratčice. Cesta trvá přibližně hodinu. 

❓ Kdy je areál přístupný?
Provozní doba – dětské hřiště: Duben: 09,00 – 17,00 hod. Květen – září: 08.00 – 20.00 hod. Říjen – listopad: 09.00 – 17.00 hod.

Napiště Váš komentář